2016 Poster Contest Winners

Print

 

Goods & Services Winners

 

K-2:     Chris Zhang, O’Loughlin Elementary, Hays, KS – Kenda Leiker
2nd goods & Services Chris Zhang sm
3-5:      Reagan Bates, Lincoln Elementary, Hays, KS – Kenda Leiker
3rd Goods and Services Reagan B sm
6-8:      Laura Bogner, Indian Woods Middle School, Shawnee Mission, KS – Charlotte Staehr
7th Good and Services Laura B sm

 

Productive Resources Winners

 

K-2:     Mariella Dreiling, Lincoln Elementary Elementary, Hays, KS – Kenda Leiker
2nd Productive Resources Mariella D sm
3-5:      Luke Reno, Cheney Elementary, Cheney, KS – Gretchen Bergkamp
3rd Productive Reasorces Luke R sm
6-8:      Hannah Silverstein, Westridge Middle School, Overland Park, KS – Benita Holder
Productive Resources 6-8 Hannah Silverstein sm

 

Opportunity Cost Winners

 

K-2:     Carter Phelps, Christa McAuliffe Elementary, Lenexa, KS – Joyce Rutherford
2nd Opportunity Cost Carter P sm
3-5:      Natalie Williams, Lincoln Elementary, Great Bend, KS – Mrs. Smith/Lauren Turner
5th Opportunity Cost Natalie W sm
6-8:      Arann Raven, Indian Woods Middle School, Shawnee Mission, KS – Charlotte Staehr
7th Opportunity Cost Arann R sm

 

Scarcity Winners

 

K-2:     Alisha Sharma, Christa McAuliffe Elementary, Lenexa, KS – Joyce Rutherford
2nd Scarcity Alisha S sm
3-5:      Elysse Ellis, Lincoln Elementary, Great Bend, KS – Mrs. Geist/Lauren Turner
6th Scarcity Elysse E sm
6-8:      Marwa Sabbarini, Wanamaker Elementary, Topeka, KS – Jeannie Fairchild
6th Scarcity Marwa S sm

 

Producers & Consumers Winners

 

K-2:     Delia Dixon, Lincoln Elementary, Hays, KS – Kenda Leiker
2nd Producers and Consumers Delia D sm
3-5:      Clare Tholstrup, Wilson Elementary, Hays, KS – Kenda Leiker
3rd Producers and Consumers Clare T sm
6-8:      Jonathan Nelson, Westridge Middle School, Overland Park, KS – Benita Holder
8th Producers Consumers Jonathan Nelson sm

 

Specialization Winners

 

K-2:     Emersyn Sander, Roosevelt Elementary, Hays, KS – Kenda Leiker
2nd Specialization Emersyn S sm
3-5:      Isabella Jones, O’Loughlin Elementary, Hays, KS – Kenda Leiker
3rd Specialization Isabelle J sm
6-8:      Matthias Miller, Indian Woods Middle School, Shawnee Mission, KS – Charlotte Staehr
8th Specialization Matthias M sm